Skip to content Skip to footer

Proje Taşımacılığı ve Süreci

Proje taşımacılığı, standart dışı yükleri, bir yerden başka bir yere standart dışı olarak taşınmasına verilen sürece denir.

Bu kapsamda en önemli kavramlar zaman ve hedeften oluşmaktadır. Müşterinin zamandan beklentisi proje kapsamındaki ürünün zaman çizelgeleri içerisindeki tedariğinin sağlanması, hedeften beklentisi ise yüklerin hasarsız bir şekilde planlandığı lokasyona getirilmesidir.

Proje taşımacılığında bir diğer önemli husus ise uzman ve deneyimli bir kadro ile yasal prosedürler hakkında bilgi gerekliliğidir.

Proje maliyetlerinin çok yüksek olması, tehlikeli iş sınıfı ve insan hayatının içinde bulunduğu bu tür projeler, deneyimli ve tecrübeli bir kadro ihtiyacını da yanında getirmektedir.

Ayrıca operasyonun yapılacağı bölgenin taşıma süreçlerine, usul ve esaslarına ayriyeten yönetmeliklerine hakim bir kadro operasyon safhası öncesinde ve esnasında aksaklıklarının önüne geçmekle beraber yasal uygulamalar noktasında sorun yaşamamak adına büyük önem taşımaktadır.

Proje Taşımacılığında Aşamalar

Proje sürecinde kısıtlama, planlamanın değişmesi, zamanlama veya bütçe değişikliği gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz, bu hususta projenin temelinde yapılması gereken belli başlı çalışmalar mevcuttur.

Bu çalışmalar sırası ile;

  • Planlama çalışmaları; rotanın belirlendiği aşamadır, sevkiyat için en kısa ve güveli rota belirlenmelidir.
  • Maliyet araştırması ve analiz; sevkiyatın maliyeti ve bu kapsamda nasıl bir bütçe ayrılacağının hesaplanması.
  • Operasyonel uygunluk; planlanan proje taşımacılığı için gerekli ekibin oluşturulması ve ekipmanların temin edilmesi,
  • Yasal uygunluk; belirlenen güzergahlardan sevkiyat için gerekli izinleri bağlı olan kurumlardan alınma süreçlerini,
  • Operasyon safhası; yükün varış noktasına iletilmek üzere yola çıkmasına ve yükün teslim sürecinin tamamına,
  • Denetim ve bilgilendirme; proje süresi boyunca insan ve çevre sağlığına olan uygunluğu kontrol,

Olarak sıralanabilir.

Proje Taşımacılığını Kimler Yapar?

Proje Taşımacılığını yapabilmek için; devletten veya devlet tarafından belirlenen bir kurumdan alınan eğitim belgesine ve ağır yük taşımacılığında söz sahibi bir geçmiş deneyim, aranan hususlar arasındadır.

Bir projeyi taşımak ciddi ve profesyonel bir süreçtir. Proje taşımacılığı, nakliye sektöründe deneyimli ve operasyon yönetimi konusunda kesinlikle uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir.

Blog Yazılarımı İçin Tıklayınız.

Ticaret Bakanlığı İçin Tıklayınız.