Skip to content Skip to footer

Ardiye ve Antrepo Farkı

Ardiye Ne Demek ?

Gümrük sahalarına giriş yapan ürünlerin gümrükten çıkışının yapılana kadar gümrük işletmelerinde depolandığı yerlere verilen isimdir. Bu kapsamda üzeri açık ve kapalı olmak üzere farklı ardiyeler mevcuttur. Ardiyelerde depolanan ürünlerin fiyatı, ürünün ağırlığı, depolama şekli ve ardiyede depolanacağı gün sayısı fiyat belirlemede önemli etkenlerdir. Ardiye hizmetleri konteyner ve kutu ürünlerin yanı sıra açık olarak bulunan dökme ürünlere de verilmektedir.

Ardiye ve Antrepo Arasındaki Fark nedir ?

Ardiye; konteyner depolanmasının tercih edildiği, antrepolara kıyasla hassas olmayan ürünlerin depolandığı, çevresi açık alanlarda bulunan ve genel olarak gemiden indirilen konteynerler ile depolama yapılan alanlardır.

Antrepo; ardiyeye kıyasla hassas ürünlerin depolandığı, ürünlerin dış etkenlere ve hava koşullarına karşı koruma amaçlı kapalı depolama alanlarıdır. Kapsam ve ihtiyaca göre soğutucu ve dondurucu haznesi olan antrepolarda bulunmaktadır.

Ardiye Ücreti Nasıl Belirlenir ?

Ürünlerin kilogramı, kaldığı süre, nasıl taşındığı ve ürün cinsi bu süreçte fiyat belirleyen etkenler olup ürünlerin tahliyesinde transpalet, forklift yada vinçten hangilerinin kullanıldığıda fiyatı belirleyen etkenler arasındadır.

Ardiye ve Demuraj

Ardiye ücretlerindeki en önemli faktör firmaların kendilerine verdikleri ücretsiz sürelerdir. Uluslararası alanda Free Time(Serbest Süre) olarak bilinen Free Time terimi, konteyner olarak saklanan malların gümrüğe girdikten sonra ücretsiz olarak depolanabileceği gün sayısını ifade eder. Ardiye içerisinde depolanan ürünlerin süreyi aşması sonucunda oluşan masraflara demuraj masrafı denir.

Liman dışında serbest sürenin aşılması sonucu eşyaların depolanması Detention ücretlerini doğurur. Bu kapsamda liman sınırından çıkışı gerçekleşen ancak ürünlerin henüz gümrükten çıkmaması durumunda her gün için ürünlerin detention masrafları ödenmelidir.

Türkiye’de demuraj ve detention masrafları tek bir fatura olarak demuraj adı altında alınmaktadır.

Blog Yazılarımı İçin Tıklayınız.

Ticaret Bakanlığı İçin Tıklayınız.