Skip to content Skip to footer

5G ve Lojistik

5G ve Lojistik Sektörü

Mobil teknolojilerin hızla ilerleme gösterdiği günümüzde dünya nüfusu ve kullanılan cihazların sayısı gün geçtikçe artıyor. Mevcut sistemde bulunan mobil iletişim teknolojileri gelecekte kullanım ihtiyacımızı tam anlamıyla karşılayamayacak gibi görünüyor. Teknolojiye olan yoğun ilgi yeni icatları ve yeni arayışları da beraberinde getiriyor. Veri teknolojisine yeni bir ivme kazandıracak 5G teknolojisi bu noktada ön plana çıkıyor. 5G teknolojisi sayesinde nesnelerin interneti, araçların interneti ve çok taşıyıcılı iletim teknikleri gibi birçok faktörün güçlenmesi bekleniyor.

5G Nedir?

Yeni nesil bir teknoloji olan 5G, bir yandan hali hazırda varlığını sürdüren standart uygulamalar hız kazandırırken diğer yandan da kablosuz ağ bağlantılarının daha verimli çalışmasına olanak sağlayan bir terimdir. 5G teknolojisinin avantajları arasında en az bekleme süresi ve maksimum hız bulunuyor. 5. Nesil internet teknolojisi olan 5G beşinci altyapıyı temsil ediyor. 5G Teknolojisi yüksek upload ve download hızı sunuyor ve 4G teknolojinin minimum 10 maksimum 100 katına kadar bir artış sunmayı hedefliyor. Böylelikle geniş kapasiteli verilerin daha hızlı aktarılması hedefleniyor. 5G’nin sağladığı avantajlar arasında cihazlar arasında daha hızlı iletişim kurulacak olması da öne çıkıyor. Bu sayede birçok deneyim eş zamanlı yaşanabilecek.

VR teknolojisinin, nesnelerin interneti teknolojisinin, otonom araçların, metaverse evreninin ve yapay zekâ destekli asistanların gelişimine ve kullanımına 5G teknolojisi önemli derecede fayda sağlayacaktır.

5G’nin Lojistik ve Taşımadaki Etkileri Nelerdir?

5G, 4G’ye nazaran daha hızlı indirme hızına sahip bir sistemdir. Bu kapsamda sadece telefonu değil toplumda birçok internet üzerinden çalışan cihazları da hızlandırmaya yarayacak bir sistemdir.

5G teknolojisi IoT cihazları ve bunlara eşlik eden ağlar arasında daha istikrarlı bağlantı kurarak söz konusu cihazları sektöründe en önemli teknolojik gelişmelerden biri haline getirecektir.

Kablosuz veri ağlarında daha düşük gecikme süresi ile daha fazla güvenilir veri bilgisi sağlanırken, daha yüksek bant genişliğine sahip olan bu sistem daha uzun mesafelerde de sinyal alıp vermeyi kolaylaştıracaktır. Özellikle uzun mesafeli iletişimin gerekli olduğu sektörlerde büyük oranda fayda sağlayabilecektir.

Bu bağlamda 5G, en önemli etki yarattığı lojistik sektörüne nakliye ve ulaşımda büyük kazanımlar sağlanacaktır.

5G’nin Lojistiğe Etkisi Nedir?

5G hızı sayesinde, 5G özellikli araçlar ile 5G özellikli yol kenarı birimleri arasında daha sağlıklı bir iletişim sistemi kurulurken, mesaj göndermek ve almak için gereken sürede azalacak ve olası gecikmelerin önüne geçecektir.

5G teknolojisi gelişmiş güvenlik hizmeti vermesi ile lojistik sektörüne veri güvenliği noktasında faydalı olacaktır.

5G ile gelişen envanter yönetimi ve ürün takibi sistemi stokta olmayan ürünle karşılaşma durumu azaltırken daha iyi bir tedarik zincirinin önünü açacaktır.

Hızlı ve doğru navigasyon bilgileri sayesinde herkesin lehine olacak daha düşük yakıt tüketimi ile de global anlamda faydalı çalışmaları beraberinde getirecektir.

Sipariş, envanter, nakliye rotaları ve şirket operasyonlarının diğer yönleri hakkında ayrıntılı sağlayarak tedarik zinciri görünürlüğünü iyileştiren 5G araçlarında herhangi bir zamanda nerede olduğu hakkında daha kesin bilgiler sağlaması beklenmektedir.

Lojistik sektöründe beklenmedik durumlar ve ileriye dönük projeler için planlar yapmak önem arz etmektedir. Yolda olan, beklenen malların nerede olduğu ve ne zaman geleceğinin bilmek planlama yapılmasına ve gelecek ile ilgili planlar yapılmasına kolaylık sağlarken teslimat sürelerindeki aksama ve gecikme riskini en aza indirir.

Günümüzde lojistik şirketleri satın alma yapmadan önce ürünleri belli bir bağlamda sergilemek için artırılmış gerçekliği kullanmaya başlamışlardır ve dünyanın her yerinden kişilerin katılabildiği IoT cihazlarından gelen gerçek zamanlı verileri kullanan kullanıcılar için sanal gerçeklik oldukça yararlı olmaktadır.

Blog Yazılarımı İçin Tıklayınız.

Ticaret Bakanlığı İçin Tıklayınız.